Kinnisvaraturg kogeb hinnalangust ja ebakindlust euribori intressimäärade tõusu tõttu

2022 aasta oli Eesti kinnisvaraturu jaoks keeruline aasta. Turul oli koroonakriisist taastumata ja juba tõusid teised kriisid – sõja- ja energiakriis. Sügisel hakkas euribori intressimäär tõusma, mis kahjustas kinnisvara ostjate ja müüjate kindlustunnet. Eelmine aasta detsembris tehti Tallinnas vähem tehinguid kui 2021. aasta detsembris, kuid 800 korteri ostu-müügitehingut kuus on siiski stabiilne ja normaalne arv. Kinnisvarabürood märkisid, et müügitehingute arv vähenes 30%. Üldiselt ennustatakse tänavu kinnisvaraturul mõõdukat hinnalangust. Euribori tõus tõstis paljude inimeste igakuiseid eluasemelaenu makseid. Euribori kasvust võidavad investorid, kes ostavad madala hinnaga kinnisvara või teisejärgulise kinnisvara Nõukogude ajal rajatud elurajoonis. Omanikud, kes ostsid 2020. aasta sügisest kuni 2022. aasta suveni elamukinnisvara, kaotasid euribori kasvu tõttu palju raha. Hinnad tippu või põhja tabada on peaaegu võimatu, seega tasub teha teadlikke otsuseid. Praegu on ostja jaoks parim aeg teha rahulikke valikuid ja investeerida.

Kinnisvaraturg on olnud viimastel aastatel suures muutuses, mille põhjustajaks on olnud mitmed majanduslikud tegurid. Kuna eelmisel aastal hakkasid Euroopa pankadevahelised intressimäärad tõusma, tõusid ka paljude inimeste igakuised eluasemelaenu makset. See omakorda vähendas nõudlust kinnisvara järele ning müügitehingute arv vähenes.

Kuigi mõningate kinnisvarabüroode sõnul on hinnad langenud, ei ole see siiski tingitud ainult nõudluse vähenemisest. Kinnisvara hind sõltub paljudest erinevatest teguritest, nagu asukoht, seisukord ja konkurents turul. Seetõttu võib korteri hind erineda samas piirkonnas sõltuvalt mitmest tegurist.

Kinnisvaraturu prognoosimine on keeruline ning professionaalsete maaklerite arvamused võivad erineda. Mõned arvavad, et praegu on hea aeg osta, kuna hinnad on langenud ja ostjatel on rohkem võimalusi valida. Teised arvavad, et on mõistlik oodata ja vaadata, kuidas turuolukord edasi areneb. Oluline on meeles pidada, et kinnisvara ostmine on suur investeering ning tuleb teha teadlikke otsuseid, võttes arvesse erinevaid tegureid nagu finantsolukord, asukoht ja tulevikuplaanid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ready To Start New Project With Intrace?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.