Kodulaenu väljastamisel võtavad pangad arvesse ka kliendi isiklikku profiili.

Kodu ostmine on üks olulisemaid otsuseid inimese elus. Tuleb meeles pidada, et kodulaenu väljastades võtab pank arvesse paljusid tegureid, sealhulgas inimese isiklikku profiili.

Kõigepealt tasub teada, et Eesti Pank on kehtestanud vastutustundliku laenamise põhimõtetest lähtuvad reeglid, mida pangad peavad kodulaenu väljastades järgima.

Näiteks kliendi või tema pere rahalised kohustused võivad olla kuni 50% sissetulekust. Finantskohustuste hulka kuuluvad kõik laenud, osamaksed ja liisingud, mis tuleb tasuda lepingute alusel.

Lisaks peavad pangad arvestama ülalpeetavatele minevate kuludega ja muude vältimatute kuludega. Sellest tulenevalt lähtuvad pangad kliendi maksevõime arvutamisel 6%-st sõltumata sellest, milline on tema tegelik laenuintress. See on vajalik selleks, et pank ei väljastaks laenu kliendi maksevõime maksimumpiiril, mis Euribori tõusuga või muude ettenägematute asjaolude ilmnemisel suurendaks makseraskuste tekkimise tõenäosust.

Edasi läheb juba arvesse kliendi isiklik profiil: elukutse, sissetulekute stabiilsus, tegevusvaldkond, varasem maksekäitumine jne. Loomulikult vähenevad panga silmis riskid, kui laenu võtta kahe peale. Pangale saab tugevaks plussiks varasem säästmise ja investeerimise ajalugu ning oskus elada nii, et oleks reservi.

Seda teemat käsitletakse lähemalt 16. veebruaril LHV Panga korraldataval kodulaenu teemalisel seminaril.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ready To Start New Project With Intrace?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.